We are a leading Manufacturer of outdoor acp sign board, led display signage board, sandwich boards with and without light, highway sign board, fire and exit safety signage and road safety signage from Coimbatore, India.
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | ACP |
| Face Material | ACP With Reflective |
| Illumination Type | Non Lit |
| Sign Usage | Indoor & Outdoor |
| Board Usage | Indoor & Outdoor |
| Board Thickness | 3 mm |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | MS |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Surface Finish | Matte |
| Graphics Type | Vinyl Printed |
| Application Area | Shop Front, Industrial Unit, Office, Mall, Hotel, Hospital, School |
| Country of Origin | Made in India |
| Customized | Based on requirement |
₹ 600 / Sq ft Get Latest Price
| Board Type | Frontlit |
| Display Type | Static |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Advertising |
| Lighting Type | LED |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Board Material | Acrylic |
| Material | ACP and Acrylic |
| Letter Material | Acrylic |
| Mounting | Wall Mounted |
| IP Rating | IP20 |
| Shape | Rectangle |
| Control Type | Wi Fi |
| Usage Area | Factory, Hospital, School, Mall, Clinic, Shop Front, Restaurant, Hotel, Showroom, Office |
| Board Thickness | 20 mm |
Minimum order quantity: 200 Sq ft
₹ 1000 / Sq ft Get Latest Price
| Board Material | Acrylic |
| Display Surface | Vinyl Print |
| Lighting Type | With and without |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Material | Acrylic |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Color | Transparent |
| Sign Content | Translit |
| Letter Type | |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Board Type | Indoor |
| Sign Application | Office Lobby |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Sq ft
₹ 350 / Sq ft Get Latest Price
| Sign Category | Overhead Direction |
| Sign Material | ACP |
| Reflective Type | High Intensity |
| Mounting Type | Overhead Mounted |
| Sign Shape | Rectangle |
| Body Material | ACP sheet and Metal sheet |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | Possible |
| Background Color | Green |
| Language | English Hindi |
| Conforming Standard | IRC 67 |
| Sheet Thickness | 3 mm |
Minimum order quantity: 1 Sq ft
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Sign Message | Emergency Exit |
| Type | Reflective |
| Sign Material | Photoluminescent |
| Film Type | Reflective |
| Message On Sign Board | Based on Customer Scope |
| Suitable Location | Buildings, Roads |
| Usage/Application | Industrial, Hospitals, Companies, Apartments |
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Sign Category | Warning |
| Sign Material | ACP |
| Size | Custom Size |
| Sign Size | Custom Size |
| Material | Vinyl |
| Type of Safety Signage | Warning Sign |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Reflective Type | Reflective |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Message On Sign Board | Customized |
| Suitable Location | Outdoor |
| Layer I | Vinyl |
| Board Thickness | 3mm |
| Sign Shape | Circle |
| Layer II | Reflective |
| Shape | Circle |
| Sheet Thickness | 3mm |
| Sign Language | English |
| Language | English |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Sign Type | Direction Arrow |
| Material | ACP Sheet |
| Reflective Grade | High Intensity |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Board Thickness | 3mm |
| Picture Visible | Based on size |
| Warranty | 3years |
| Background Colour | Blue |
| Letter Colour | White |
| Language | English Kannada, English Tamil, English, English Gujarati, English Marathi, Trilingual, English Telugu, Hindi, English Local, English Hindi |
| Standard | Custom Spec |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Board Material | WPC |
| Sign Type | Facade sign |
| Lighting Type | Non Lit |
| Lighting | Non Lit |
| Material | WPC |
| Sign Application | Name Plate, Hospital Sign, Shop Front, Office, Hotel Sign, Advertising |
| Mounting | On Facade |
| Mounting Type | Glass Mounted |
| Printing Type | 3D LETTERS |
| Shape | Custom Shape |
| Frame Material | No Frame |
| Thickness | 8 mm |
| Weather Resistance | Standard Outdoor |
| Finish | Powder Coated |
| Installation Service | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
Minimum order quantity: 2 sq ft
Riyaz (CEO)
Affly Systems
S F No 81/2c 1e Site No 55, PMR Residency, Amarnath Nagar, Kuniyamuthur
Coimbatore - 641008, Tamil Nadu, India