Providing you the best range of acp glow sign board, ss name board, house name board, lollipop flange signage, acrylic letter sign board and institutional name board with effective & timely delivery.
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Face Material | ACP |
| Illumination Type | Back Lit |
| Board Usage | Indoor & Outdoor |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | MS |
| Mounting Type | Hanging |
| Surface Finish | Glossy |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Application Area | Industrial Unit, Hotel, Hospital, Mall |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 sq ft
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Board Material | Acrylic |
| Board Type | Glow Sign |
| Text Type | 3D Letter |
| Usage/Application | Used for |
| Illumination | LED Backlit |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Board Size | 8 x 4 Ft |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Home |
| Finish | Glossy |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Ideal For | House, Apartments, Office,Hospitals |
| Text Color | White |
| Name Language | English, Tamil |
| Illumination | LED Backlit |
| Installation Service | Available On Request |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Board Material | Acrylic |
| Board Type | Wall Board |
| Text Type | Router cut |
| Shape | Customized |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Home |
| Color | Customized |
| Material Of Name Plate | Customized |
| Product Size | As Per Order |
| Size | As Per Order |
| Illumination | LED Backlit |
| Finish | Matte |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Usage Location | Indoor And Outdoor |
| Thickness | Customizable |
| Features | Customized |
| Ideal For | Residential |
| Name Language | English, Tamil |
| Board Size | 3 x 2 Ft |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Installation Service | Available On Request |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | Outdoor |
| Base Material | Acrylic |
| Display Type | Flag Type |
| Sign Usage | Indoor & Outdoor |
| Illumination Type | Back Lit |
| Mounting Side | Wall Mounted |
| Board Material | ACP, Acrylic |
| Letter Material | Acrylic |
| Mounting | Pole Mounted |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Graphics Type | Acrylic Letter |
| Application Area | Factory, Retail Store, Office, Mall, Hotel, Hospital |
| IP Rating | IP20 |
| Usage | Outdoor |
| Material | Acrylic |
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Board Shape | Custom Shape |
| Color | White |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Shape | Rectangular |
| Letter Type | 3D Letter |
| Input Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Letter Material | Acrylic |
| Board Type | Outdoor |
Minimum order quantity: 4 sq ft
₹ 550 / sq ft Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Acrylic Type | White Acrylic |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Board Type | Wall Board |
| Text Type | Acrylic Letter |
| Thickness | 4 mm |
| Illumination | LED Backlit |
| Usage Area | Outdoor |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Ideal For | Institutions |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Board Size | 8 x 4 Ft |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 sq ft
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Board Type | Acrylic |
| Lighting Type | LED |
| Letter Material | ACRYLIC |
| Usage | Outdoor |
| Lighting Color | Red |
| Usage/Application | Outdoor |
| Color | Red |
| Board Shape | Custom Shape |
| Application Area | Rooftop |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Voltage | 230V |
| Density | Medium Density |
| Edge Type | Square Edge |
| Size | 300 mm |
| Letter Type | Acrylic LED |
| Water Resistance | Waterproof |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Fire Rating | 1 Hour |
| Surface Finish | Plain |
| Input Voltage | 230 V |
| Board Material | ACP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Sign Material | ACP |
| Sign Type | Direction Arrow |
| Reflective Type | High Intensity |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Language | Hindi, English Hindi, English |
| Sign Thickness | 3 mm |
| Background Color | Black |
| Letter Color | Black |
| Conforming Standard | OEM Standard |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 sq ft
₹ 120 / Sq ft Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Lighting Type | LED |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Sign Application | Parking Sign, Office, Hospital Sign, Direction Sign, Hotel Sign |
| Color | Dark Blue and White |
| Material | Acrylic Reflector |
| Usage/Application | High Ways |
| Thickness | 19mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
Minimum order quantity: 200 Sq ft
₹ 950 / sq ft Get Latest Price
| Illumination | LED |
| Installation Type | Ground Mounted |
| Usage/Application | Outdoor |
| Usage Area | Outdoor |
| Height | 10 ft |
| Sign Type | Double Sided |
| Letter Type | Acrylic Letters |
| Country of Origin | India |
₹ 850 / sq ft Get Latest Price
| Illumination | LED |
| Installation Type | With Pole |
| Usage/Application | Outdoor |
| Usage Area | Parking, Retail Front, Outdoor, Petrol Pump, Campus |
| Sign Type | Double Sided |
| Warranty | 2 Years |
| Letter Type | Acrylic Letters |
| IP Rating | IP20 |
| Country of Origin | India |
| Material | ACP, Acrylic |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Sign Type | Cautionary |
| Sign Category | Warning |
| Base Material | ACP |
| Sign Material | ACP |
| Reflective Grade | High Intensity |
| Usage/Application | Industrial, Highways |
| Film Type | Reflective |
| Reflective Type | Reflective |
| Application Area | City Road, State Highway, Parking, Industrial Area, National Highway, Campus |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Sign Shape | Rectangle |
| Message On Sign Board | Based on Client Scope |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Suitable Location | Roads |
| Standard | IS |
| Sign Language | English |
| Thickness | 3 mm |
| Pole Material | MS |
| Type | Reflective |
₹ 1400 / sq ft Get Latest Price
| Sign Material | ACP |
| Reflective Type | High Intensity |
| Mounting Type | Ground Mounted |
| Sign Shape | Arrow |
| Background Color | Blue |
| Letter Color | White |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable Place | Streets |
| Lighting Type | Reflective |
| Language | English |
| Conforming Standard | Municipal Spec |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Pole Material | Stainless Steel |
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Sign Type | Building Direction |
| Material | ACP Sheet |
| Reflective Grade | High Intensity |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Indoor and Outdoor |
| Picture Visible | Under Client scope |
| Background Colour | Green |
| Letter Colour | White |
| Language | English |
| Standard | Custom Spec |
₹ 1250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Illumination | LED |
| Usage/Application | Outdoor |
| Usage Area | Outdoor |
| Height | 12 ft |
| Lighting Type | LED |
| Sign Type | Double Sided |
| Warranty | 2years |
| Letter Type | Acrylic Letters |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Base Material | ACP |
| Display Type | Single Side |
| Sign Usage | Indoor & Outdoor |
| Installation Type | Hanging |
| Thickness | 3mm |
| Material | ACP, Acrylic, LED |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Sign Message | Fire Exit |
| Sign Material | Foam Board |
| Glow Type | Radium |
| Mounting Type | Ceiling Hanging |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Sign Shape | Rectangle |
| Sign Language | English |
| Thickness | 3 mm |
| Board Thickness | 3mm |
| Service Temperature | Ordinary room temperature |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Film Type | Reflective |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Lighting Type | LED |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Round |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Letter Material | Acrylic |
| Material | Stainless Steel |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Color | White |
| Thickness | 3 mm |
| Sign Content | Alphabet |
| Surface Finish | Glossy |
| Sign Application | Showroom, Hotel, Office, Restaurant |
| IP Rating | IP20 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Board Material | Acrylic |
| Lighting Type | Edge Lit |
| Shape | Church Cross |
| Board Type | Outdoor |
| Material | Customized |
| Sign Board Type | Customized |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Sign Application | Church sign |
| Color | Customized |
| Base Material | Acrylic Sheet |
| Mounting Type | Customized |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
₹ 1050 / sq ft Get Latest Price
| Material Type | ACP |
| Board Material | Acrylic |
| Wood Type | Engineered Wood |
| Lighting Type | Backlit |
| Text Type | Laser Cut |
| Sign Usage | Outdoor |
| Usage Area | Outdoor |
| Mounting Type | Ground Mounted |
| Color | Wooden |
| Finish | Matte PU |
| Sign Application | Office, Hotel Sign, Direction Sign, Parking Sign, Industrial Sign, Advertising, Hospital Sign |
| Shape | Customized |
| Size | As Per Order |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
| Material | Wooden finished ACP |
| Board Thickness | 3mm |
| Design Type | Customized |
| Dimension | Customized |
| Thickness | 3 mm |
| Language | English |
| Letter Color | White |
| Installation Hardware | Screws |
| Coating Type | No Coating |
| Application Area | Retail Store, Factory, School, Office, Hotel, Restaurant |
| Surface Finish | Matt |
| Use | All premises |
| Pattern | Customized |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Sign Message | Way Finding |
| Sign Type | Safety Sign |
| Sign Category | Fire Safety |
| Base Material | ACP |
| Sign Material | ACP |
| Sign Size | Custom Size |
| Illumination Type | Back Lit |
| Reflective Type | High Intensity |
| Sign Usage | Indoor & Outdoor |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Mounting Type | Hanging |
| Usage/Application | Outdoor |
| Body Material | Customized |
| Lighting Type | High Intensity Discharge |
| Packaging Type | Carton Box |
| Dimension | Customized |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
| Sign Shape | Rectangle |
| Sign Language | English |
| Application Area | Factory, Hospital, School, Office, Warehouse, Hotel |
| Shape | Customized |
| Thickness | 3 mm |
| Language | English & Hindi, English, Multilingual, Hindi, Regional Language |
| Viewing Angle | Horizontal |
| Reflective Grade | High Intensity |
| Model Name/Number | Reflective board |
| LED Type | Customized |
| Packaging Size | Customized |
| Type | Customized |
| Color | Customized |
| Aluminium Profile | Customized |
| Current | EB |
| Made Of | Customized |
| Voltage | 240 |
| Is It Water Proof | Water Proof |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Acrylic |
| Acrylic Type | Coloured Acrylic |
| Display Type | Double Side |
| Mounting Type | Hanging |
| Sign Usage | Indoor & Outdoor |
| Board Thickness | 3 mm |
| Frame Material | No Frame |
| Illumination Type | Back Lit |
| Usage | Hospital, Reception, Clinic, Office, Bank, Restaurant, Hotel, Apartment, Retail Store, Showroom |
| Installation Type | Hanging |
| Thickness | 3mm |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Board Surface | Dry Wipe |
| Mounting Location | Ceiling |
| Board Color | Black |
| Application Area | Warehouse, Hospital, Retail Store, Office, Airport, Mall |
| Material | Combination of ACP, Acrylic and LED |
| Power Consumption | Based on design |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Riyaz (CEO)
Affly Systems
S F No 81/2c 1e Site No 55, PMR Residency, Amarnath Nagar, Kuniyamuthur
Coimbatore - 641008, Tamil Nadu, India