Our range of products include acrylic led traffic signal light, traffic signal light and red traffic signal led light.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Signal Type | Traffic Signal |
| Module Size | 300 mm |
| Number of Stages | 3 Layer |
| Signal Color | Customized |
| Working Voltage | 220 V AC |
| Power Supply | 230 V AC |
| Color | Red, Orange and Green |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Lens Type | Plain Lens |
| Light Source | LED |
| Light Color | White, Red Green Amber, Green, Blue, Amber, Red, CUSTOMIZE |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Usage/Application | Traffic Signal |
| Housing Material | MS Powder Coated |
| Mounting | Pole Mount |
| Application | Road Junction, Toll Plaza, Parking |
| Operating Mode | Steady |
| Power | 10 W |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP22 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Signal Type | Customized |
| Power | 10 W |
| Lens Diameter | 300 mm |
| Light Source | LED |
| Power Source | 230V AC |
| Lens Dia | 300 mm |
| Light Type | LED |
| Mounting | Pole mount |
| IP Rating | IP65 |
| Enclosure Type | Customized |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Customized |
| Material | MS, Fiber |
| Body Material | MS |
| Cantilever Length | Customized |
| Working Voltage | 230V AC |
| Input Signal | 230V |
| Control Type | Central control |
| Light Color | Red Yellow Green |
| Housing Color | Black |
| Application | Road Junction, Toll Plaza, Parking, Bus Rapid Transit, Industrial |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Device Type | Traffic Signal |
| Module Size | 300 mm |
| Signal Color | Customized |
| Application Area | Campus, City Road, Parking, Industrial, Highway, Airport |
| Power Supply | 230 V AC |
| Material | MS |
| Power Source | Battery |
| Lens Type | Plain Lens |
| Reflective Feature | Non Reflective |
| Usage Type | Permanent |
| Housing Material | MS Powder Coated |
| IP Rating | IP24 |
| Lighting Type | LED |
| Color | Red and White |
| Usage/Application | Traffic Signal |
| Standard | IRC |
| Mounting | Pole Mount |
| Application | Parking, Road Junction, Industrial Campus, Toll Plaza |
| Power | 10 W |
Minimum order quantity: 200 Piece
Riyaz (CEO)
Affly Systems
S F No 81/2c 1e Site No 55, PMR Residency, Amarnath Nagar, Kuniyamuthur
Coimbatore - 641008, Tamil Nadu, India