Leading Manufacturer of outdoor acrylic led sign board, flex sign board, acrylic led name plates for office, stainless steel sign board, metal letters sign board and acrylic sandwich board from Coimbatore.
₹ 650 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | Indoor Outdoor |
| Sign Type | ACP board |
| Face Material | ACP With Vinyl |
| Display Type | Static |
| Illumination Type | Non Lit |
| Lighting | Non Lit |
| Lighting Type | LED Module |
| Color | Blue |
| Board Usage | Outdoor |
| Material | ACP Sheet |
| Usage | Outdoor |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Board Shape | Custom Shape |
| Frame Material | MS |
| Board Material | ACP |
| Printing Type | Eco Solvent Print |
| Letter Material | Vinyl |
| Letter Type | Sticker Letter |
| Weather Resistance | Standard Outdoor, Waterproof |
| Input Voltage | 12 V |
| Finish | Matte |
| Installation Service | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Board Material | Flex |
| Board Type | Flex backlit |
| Frame Material | MS |
| Lighting Type | Tube Light |
| Illumination | Backlit Tube Light |
| Printing Type | Eco Solvent |
| Flex Material | Backlit Flex |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Mounting | Wall Mounted |
| Usage | Outdoor |
| Mounting Type | Frame Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Printed |
| Surface Finish | Glossy |
| Color | White |
| Sign Application | Real Estate, Political, Event, Retail, Roadside Kiosk, Shop Front |
| Material | Flex |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 sq ft
₹ 20 / Square Inch Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Application Area | Hotel, Machine Label, Industrial, Shop, School, Office, Hospital, House |
| Application | Industrial, Office, Hotel, Machine Label, Hospital |
| Text Imprint Method | Inlaid |
| Text Type | Router cut |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Product Size | As Per Order |
| Size | As Per Order |
| Ideal For | All |
| Finish | Glossy |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Usage Location | Indoor And Outdoor |
| Style | Customized |
| Illumination | LED Backlit |
| Illumination Type | LED Backlit |
| Weight | Based on requirement |
| Language | English |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 300 Square Inch
₹ 920 / sq ft Get Latest Price
| Steel Grade | SS 304 |
| Board Shape | Rectangular |
| Sign Usage | Office, Hotel, Hospital, Residential, Outdoor, Commercial, Indoor |
| Shape | Any shape can be made |
| Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Finish | Mirror Finish |
| Usage/Application | All kind of lighting can be done |
| Letter Type | Engraved |
| Lighting | Non Lit |
| Installation Service | Yes |
| Grade | 202 and 304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Steel |
₹ 1250 / sq ft Get Latest Price
| Finish | All types are possible |
| Product Type | Metal letters |
| Shape | Custom Shape |
| Type | Metal |
| Usage/Application | All kind of applications |
| Letter Type | Metal |
| Sign Board Type | Embossed |
| Lighting Type | Possible with and without light |
| Color | All colors are possible |
| Surface Finish | Matte |
| Letter Height | 8-12 inches |
₹ 650 / sq ft Get Latest Price
| Board Material | Acrylic |
| Display Surface | Vinyl Print |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Material | Acrylic |
| Sign Board Type | Sandwich board |
| Frame Finish | Powder Coated |
| Color | White |
| Folding Type | Double Side Fold |
| Changeable Media | Changeable Poster |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Wheel Option | Without Wheels |
| Board Type | Indoor |
| Sign Application | Office Lobby, Restaurant, School, Event, Retail, Mall |
₹ 2700 / sq ft Get Latest Price
| Display Type | Single Color |
| Pixel Pitch | 8 mm |
| Usage | Outdoor |
| Input Voltage | 110-120 V AC |
| Lighting Color | Red |
| Display Size | Customize |
| Connectivity | Wifi, Remote control |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Letter Size | Customized |
| Dimension | Customized |
| Display Technology | Dot Matrix |
| LED Color | Red |
| Body Material | ACP Cabinet |
| Input Language | English |
| Power Supply | 230 V AC |
₹ 2500 / sq ft Get Latest Price
| Display Type | Single Color |
| Pixel Pitch | 8 mm |
| Usage | Outdoor |
| Input Voltage | 220-240 V AC |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Power Source | EB |
| Frequency | 50 Hz |
| Font Styles Supported | Bold |
| Language Supported | All language |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650 / sq ft Get Latest Price
| Board Material | Acrylic |
| Display Type | Static |
| Lighting Type | LED |
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Shape | Custom Shape |
| Sign Application | Shop Front, Office, Hotel Sign, Advertising, Name Plate, Hospital Sign |
| Color | White |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Sign Content | Alphabet |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Printing Type | Embossed |
| Letter Type | Acrylic |
| Thickness | 3 mm |
| Body Material | Acrylic |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Shape | Custom Shape |
| Surface Finish | Glossy |
| Board Type | Outdoor |
| Power Source | Controller |
| Voltage | 230v |
| Bulb Type | LED |
| Letter Material | Acrylic |
| Warranty | 3years |
| Place Of Origin | India |
| Viewing Angle | 20ft approximately |
| Is It Folded | Non Folded |
| Finished | Glossy |
| LED Life Span | 8years |
| Mounted | Yes |
| Retro Reflective | Yes |
| Rustproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 8 sq ft
Riyaz (CEO)
Affly Systems
S F No 81/2c 1e Site No 55, PMR Residency, Amarnath Nagar, Kuniyamuthur
Coimbatore - 641008, Tamil Nadu, India