Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer mini direction sign board, rectangular direction sign board and street sign board.
₹ 600 / Sq ft Get Latest Price
| Sign Category | Direction Sign |
| Sign Type | Wayfinding |
| Sign Material | ACP |
| Material | Acrylic |
| Reflective Type | Non Reflective |
| Board Size | Customized |
| Reflective Grade | Non Reflective |
| Sign Shape | Customize |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Sign Face Size | Customize |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Body Material | ACP Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Board Thickness | 6 mm |
| Usage/Application | Direction |
| Background Colour | Green |
| Letter Colour | White |
| Pole Material | Mild Steel |
| Language | Trilingual, English Marathi, English Hindi, English Tamil, English, Hindi, English Kannada, English Local, English Gujarati, English Telugu |
| Conforming Standard | IRC 67 |
| Standard | IRC |
| Color | Dark Blue and White |
| Stand Material | Steel |
Minimum order quantity: 200 Sq ft
₹ 600 / Sq ft Get Latest Price
| Board Material | ACP & ACRYLIC |
| Reflective Sheeting Type | Non- reflective |
| Body Material | ACP Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | For Direction Purpose |
| Color | Dark Blue and White |
| Board Thickness | 8 mm |
| Stand Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 200 Sq ft
₹ 1400 / sq ft Get Latest Price
| Sign Material | ACP |
| Sign Type | Direction |
| Reflective Type | High Intensity |
| Base Material | ACP |
| Reflective Grade | High Intensity |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Background Color | Blue |
| Letter Color | White |
| Application Area | Campus, City Road, Industrial Area, Parking |
| Standard | IS |
| Language | English |
| Conforming Standard | Municipal Spec |
| Pole Material | MS |
| Sheet Thickness | 3 mm |
Riyaz (CEO)
Affly Systems
S F No 81/2c 1e Site No 55, PMR Residency, Amarnath Nagar, Kuniyamuthur
Coimbatore - 641008, Tamil Nadu, India