Our range of products include acrylic backlit led sign board, acrylic led sign board, led sign board, rectangular acrylic led sign board, 3d acrylic led sign board and fire evacuation map acrylic sign board.
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Board Shape | Custom Shape |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Letter Type | 3D Letter |
| Input Voltage | 230 V |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 8 sq ft
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Board Size | customizable |
| Lighting Type | LED |
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Board Shape | CUSTOMIZE |
| Acrylic Thickness | CUSTOMIZE |
| Mounting Type | CUSTOMIZE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Sign Board Type | Acrylic lighting |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Dimension | Customized |
| Letter Type | 3D Letter |
| Input Voltage | 230 V |
| IP Rating | IP20 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Sq ft Get Latest Price
| Board Type | Frontlit |
| Display Type | Static |
| Board Material | ACP |
| Usage/Application | Outdoor |
| Letter Material | Acrylic |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Acrylic |
| Lighting Type | LED |
| Shape | Rectangle |
| IP Rating | IP20 |
| Control Type | Manual |
| Usage Area | Hotel, Showroom, Clinic, Shop Front, Restaurant |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Board Thickness | 15 mm |
Minimum order quantity: 200 Sq ft
₹ 1200 / Sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Usage/Application | Outdoor |
| Board Shape | Rectangle |
| Sign Board Type | Name Board |
| Application/Usage | Outdoor |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangle |
| Material | Acrylic |
| Body Material | Acrylic |
| Letter Type | Cut Letter |
| Input Voltage | 24 V |
| IP Rating | IP20 |
| Board Thickness | 8 mm |
| Board Color | Black |
| Lighting Color | White, Red and Green |
Minimum order quantity: 200 Sq ft
₹ 600 / Sq ft Get Latest Price
| Board Type | Indoor Outdoor |
| Display Type | Static |
| Lighting Type | LED |
| Color | Red, Single Color, White |
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Material | Acrylic |
| Usage/Application | Outdoor |
| Board Shape | Rectangle |
| Sign Content | Alphabet |
| Acrylic Thickness | 4 mm |
| Board Material | ACP, Acrylic |
| Letter Type | Constructed Letters |
| Letter Material | Combination of ACP, Acrylic |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Mounting | Wall Mounted |
| Sign Application | Hospital, Shop Front |
| Input Voltage | 230 V |
| IP Rating | IP20 |
| Lighting Color | White and Red |
Minimum order quantity: 200 Sq ft
₹ 350 / sq ft Get Latest Price
| Sign Material | Acrylic |
| Sign Type | Route Marker |
| Reflective Type | Non Reflective |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Sign Shape | Rectangle |
| Language | English |
| Sign Thickness | 4 mm |
| Background Color | White |
| Letter Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 sq ft
₹ 450 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | 3D Letter Board |
| Color | Grey |
| Letter Material | Acrylic |
| Lighting Type | Backlit |
| Sign Board Type | Name Board |
| Base Material | ACP |
| Thickness | 19mm |
| Material | Acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Freestanding |
| Features | Waterproof, Weather-Resistant |
| Letter Color | Yellow |
| Letter Thickness | 8 mm |
| Usage/Application | Advertisement |
| Usage | Outdoor |
Minimum order quantity: 200 sq ft
₹ 1500 / sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | LED Lit |
| Hoarding Type | Unipole Hoarding |
| Usage/Application | Outdoor Advertising |
₹ 650 / sq ft Get Latest Price
| Acrylic Type | Glow Acrylic |
| Lighting Type | Backlit |
| Material | Combination of Acrylic, LED etc. |
| Illumination | Front And Back Lit |
| Letter Height | Customizable |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Letter Material | Acrylic |
| Board Material | Acrylic |
| Acrylic Thickness | Customizable |
| Light Source | LED Module |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Color | White |
| Letter Depth | 25 mm |
| Application | Suitable for all |
| Shape | Rectangular |
| Color Temperature | Cool White |
| Sign Application | Mall, Hotel, Shop Front, Showroom, Hospital, Brand Logo |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | Customized |
| Type | Customized |
| Thickness | Customized |
| Board Type | Outdoor |
| Usage/Application | Applicable for all premises |
| Dimension | Customized |
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Finish | Glossy |
| Color | White |
| Application | All Premises |
| Shape | Square |
| Usage | Brand Logo, Office Sign, Directional Sign, Shop Board, Name Plate |
| Country of Origin | Made in India |
| Letter Material | Acrylic |
| Board Type | Outdoor |
| Usage/Application | Applicable for all |
Minimum order quantity: 4 sq ft
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
₹ 350 / Sq ft Get Latest Price
| Board Type | Sandwich Board |
| Type | Logo Sign |
| Sign Purpose | Logo Sign |
| Sign Usage | Indoor |
| Usage | Indoor |
| Sign Form Factor | Flat Board |
| Sign Board Type | Customize |
| Size/Dimension | Customize |
| Usage/Application | Reception |
| Letter Material | Acrylic |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Illumination Type | Non-Lit |
| Lighting Type | Non-Lit |
| Material | Acrylic |
| Base Material | Acrylic |
| Color | Customize |
| Design Type | Customized |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Alphabetic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Features | Weather-Resistant |
| Built Type | Flat Face |
| Board Thickness | 25 mm |
| Board Color | Cream |
Minimum order quantity: 200 Sq ft
₹ 500 / Sq ft Get Latest Price
| Board Type | Glow Sign Board |
| Lighting Type | Backlit |
| Body Material | Acrylic |
| Base Material | Acrylic |
| Letter Material | Acrylic |
| Thickness | 4 mm |
| Shape | Round |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Features | Weather-Resistant, UV Resistant, Waterproof |
| Board Color | Yellow |
| Printed Color | Marroon |
| Board Thickness | 20 mm |
| Board Shape | Circle |
| Usage | Outdoor |
| Usage/Application | Advertisement |
Minimum order quantity: 200 Sq ft
₹ 450 / sq ft Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Sign Type | Caution Board |
| Reflective Sheeting | Engineer Grade |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Cantilever Board |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Standard | Railway Board |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Shape | cutomise |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Background Color | White |
| Printing Method | Cut Vinyl |
| Usage/Application | Railway |
₹ 1100 / sq ft Get Latest Price
| Application | Safety Indicators |
| Size | customize |
| Board Type | Static Board |
| Display Type | Dot Matrix |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lines Of Display | Customize |
| Display Color | Dual Color |
| Usage | Outdoor |
| Viewing Distance | Customize |
| Pixel Pitch | customize |
| Display Size | Custom Size |
| Data Interface | Software |
| Control Mode | Remote Keypad, USB, Wi Fi |
| Cabinet Material | MS |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Mounting Type | Customized (Both pole and wall) |
| LED Life Span | 8years |
| Service Location | Pan India |
| Shape | Rectangle |
| Input Power | 240v |
| Power Supply | 230 V AC |
| Mounting | Pole Mount |
| IP Rating | IP20 |
| Country of Origin | Made in India |
Riyaz (CEO)
Affly Systems
S F No 81/2c 1e Site No 55, PMR Residency, Amarnath Nagar, Kuniyamuthur
Coimbatore - 641008, Tamil Nadu, India