We are a leading Manufacturer of titanium and brass name board, porous acp acrylic sign board, retro reflective sign boards, cantilever sign boards, overhead gantry sign board and digital menu sign board from Coimbatore, India.
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Titanium |
| Engraving Type | Embossed |
| Color | Golden |
| Thickness | 0.8mm |
| Usage/Application | Any zone |
| Surface Finish | Mirror Polish |
| Mounting Type | Hook Mounted, Adhesive Back |
| Brand | Affly |
| Material | Titanium / Brass |
| Features | Weather Proof |
| Application | Office Nameplate, Home Nameplate, Temple Board, Hotel Nameplate |
| Fixing Hole | Without Holes |
| Language | Hindi, English, Regional, English Hindi |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Board Type | Backlit |
| Display Color | Single Color |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Board Shape | Rectangle |
| Sign Board Type | Name Board |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Structure Mounted |
| Control Mode | USB |
| Shape | Rectangle |
| Material | Acrylic and ACP |
| Cabinet Material | MS |
| Front Material | Acrylic |
| IP Rating | IP20 |
| Finish | Glossy |
| Mounting | Roof Top |
| Letter Type | 3D Letter |
| Printing Type | No Printing |
| Lighting Color | Blue and White |
| Letter Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 200 sq ft
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Reflective Sheeting Type | Type I |
| Material | Multiple combinations |
| Usage/Application | Outdoor |
| Sign Category | Facility |
| Sign Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Features | Complete Weather Proof |
| Brand | 3M |
| Reflective Color | White |
| Design Type | Standard, Customized |
| Sheeting Brand | 3M |
| Board Thickness | 3 mm |
| Standard | IRC 67 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 sq ft
₹ 980 / sq ft Get Latest Price
| Structure Material | MS |
| Sign Type | Retro Reflective |
| Board Material | ACP |
| Sign Board Type | Cantilever Board |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Reflective Sheeting | High Intensity |
| Usage Area | City Road, Highway |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Pole Height | 10 m |
| Printing Method | UV Print |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Lighting Type | Non Lit |
| Usage Area | Outdoor |
| Sign Board Type | Gantry |
| Sign Application | Direction Sign |
₹ 2500 / sq ft Get Latest Price
| Display Type | Backlit |
| Installation Type | Mounting |
| Material | Acrylic |
| Installation | Wall Mount |
| Usage | Semi Outdoor |
| Usage/Application | Informative |
| Connectivity | Wi Fi, USB |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Control Type | Networked |
| Power Consumption | 20 W |
| Lead Time | 3 days |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 sq ft
₹ 1500 / sq ft Get Latest Price
| Face Material | Acrylic |
| Board Material | Acrylic |
| Illumination Type | Back Lit |
| Lighting Type | LED |
| Usage Area | Outdoor |
| Sign Application | Hospital Sign, Shop Front, Hotel Sign, Industrial Sign |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | MS |
| Printing Type | Embossed |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Custom Shape |
| Graphics Type | Acrylic Letters |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Shop Front, Mall, School, Hospital, Hotel |
| Board Usage | Indoor & Outdoor |
Riyaz (CEO)
Affly Systems
S F No 81/2c 1e Site No 55, PMR Residency, Amarnath Nagar, Kuniyamuthur
Coimbatore - 641008, Tamil Nadu, India